Profesjonalna obróbka metali, w celu wykonania konkretnych części maszyn lub narzędzi, to proces składający się z wielu niezbędnych czynności. Dzięki nim wykonany produkt spełnia określone wymagania i może być stosowany zgodnie z przeznaczeniem. Dotychczas opowiadaliśmy o frezowaniu, toczeniu i skrawaniu, czyli pierwszych fazach produkcji, których celem jest nadanie pożądanego kształtu materiałowi poddawanemu obróbce. Z kolei jednym z ostatnich etapów produkcji jest szlifowanie, które regularnie wykonujemy w naszej firmie. To właśnie nim zajmiemy się w tym materiale.
To nic innego jak obróbka wykończeniowa jakiejś powierzchni, np. płaskiej lub o innym kształcie. W przypadku naszego przedsiębiorstwa jest to proces wykończeniowy zewnętrznej, metalowej warstwy produktu. Celem owych działań jest usunięcie naddatku obróbkowego, nierówności oraz chropowatości na materiale. Czasem wykonuje się wygładzanie także do nadania materiałom określonych wymiarów oraz kształtów, w tym detali, choćby w kołach zębatych.
Do wygładzania oraz profilowania powierzchni można stosować metody ręczne (w przypadku okazjonalnego ścierania niewielkich powierzchni) oraz automatyczne (w przypadku produkcji na szeroką skalę).
Do automatycznego wygładzania materiału wykorzystuje się szlifierki, czyli maszyny o dużej mocy obrotowej, szybkości oraz dokładności w wykonywaniu detali. Urządzenia te emituje dużo ciepła, dlatego muszą być odpowiednio chłodzone. Za samo profilowanie powierzchni odpowiadają wbudowane narzędzia, tzn. ściernice. Te są na ogół wykonane z korundu, diamentu, węglika krzemu lub węglika boru.
Istnieje kilka odmian szlifowania, które dobiera się w zależności od rodzaju obrabianej powierzchni, mocowania przedmiotu w maszynie lub położenia ściernicy względem przedmiotu.
Każda z tych metod jest odpowiednia dla obróbki wykończeniowej innych części. Np. koła zębate wygładza się kształtowo oraz obwiedniowo, gdyż są to części małe i wymagają precyzji w wykonaniu detali. Do wyrobów o płaskiej powierzchni takich, jak płytki metalowe wykorzystuje się metodę nieobrotową. Z kolei metodą obrotową wykonuje się przedmioty o kształtach walców oraz stożków.