Dłutowanie

Home / Usługi / Dłutowanie

Profesjonalne dłutowanie

Automatyczna obróbka skrawaniem jest niezbędnym etapem podczas procesu tworzenia kół zębatych oraz innych części do maszyn. Ma ona bardzo wiele rodzajów, w tym oferowane przez naszą firmę dłutowanie. Czym ono dokładnie jest? Jak się odbywa i do jakich celów jest przeznaczone? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, w którym zamieściliśmy odpowiedzi na te pytania dotyczące naszej usługi.

Dłutowanie – specjalistyczna obróbka

Jak już wspomnieliśmy, jest to rodzaj obróbki skrawaniem, czyli obróbki ubytkowej, stosowanej w celu pozbycia się nadmiaru materiału. Metoda ta jest wykorzystywana do nadania powierzchni materiału określonego kształtu.

Technologia ta polega na skrawaniu materiału specjalnym, automatycznym urządzeniem. Obrabiarka, nazywana dłutownicą, jest wyposażona w stół obrotowy z podzielnicą, co umożliwia dokładne ustawienie kątowe obrabianego przedmiotu. Najważniejszymi elementami maszyny są jednoostrzowy nóż oraz suwak, do którego nóż jest przymocowany. Ostrze ma bowiem bezpośrednią styczność z obrabianym materiałem, zaś suwak wykonuje niezbędne, automatyczne ruchy posuwisto-zwrotne w kierunku pionowym lub poziomym, umożliwiające nożowi wykonywanie obróbki powierzchni. Maszyna ma również podzielnicę, która służy do wykonywania podziałów dla wielowypustów wewnętrznych, takich jakie mają koła zębate.

Automatyczna maszyna pozwala na szybkie oraz precyzyjne skrawanie wytrzymałych i twardych materiałów, np. metali takich, jak stal, brąz lub mosiądz, a także tworzyw sztucznych.

Dłutowanie – zastosowanie metody

Technologia ta umożliwia precyzyjne wykonywanie kształtów nieobrotowych, a w tym:

  • wielowypustów wewnętrznych,
  • uzębienia wewnętrznego kół zębatych,
  • krzywek,
  • kanałów wzdłużnych,
  • wewnętrznych profili i konturów
  • oraz rowków pod wypusty i kliny, w otworach ślepych lub przelotowych.

Wykonywane wcięcia mają regularny przekrój o kształcie kwadratu, sześciokąta lub rowków.

W określonych przypadkach dłutowanie może być jedynym elementem obróbki skrawaniem umożliwiającym osiągnięcie ostatecznego, pożądanego kształtu wyrobów. Może również być połączone np. ze szlifowaniem lub frezowaniem.