Spawanie: podzespoły dla przemysłu kolejowego, konstrukcje stalowe

Home / Usługi / Spawanie: podzespoły dla przemysłu kolejowego, konstrukcje stalowe

Spawanie: podzespoły dla przemysłu kolejowego, konstrukcje stalowe

Wykonywanie części dla branży transportowej jest możliwe poprzez kompleksową obróbkę materiału. Nasze podzespoły dla przemysłu kolejowego oraz konstrukcje stalowe powstają dzięki czynnościom takim, jak szlifowanie, cięcie laserem lub spawanie. Zasługuje ono na szczególną uwagę, bowiem różni się od naszych pozostałych usług, które bazują na usuwaniu naddatku materiału. Ta metoda służy bowiem do łączenia poszczególnych elementów.

Spawanie – jak powstają konstrukcje stalowe?

Przy wykonywaniu podzespołów dla przemysłu kolejowego wykorzystujemy łączenie materiałów metodą spawania. Polega ona na miejscowym stopieniu fragmentów materiału i ich późniejszym zespoleniu. Zazwyczaj tym sposobem łączy się metale, lecz może on być wykorzystywany również do zespalania tworzyw sztucznych.

Zależnie od tworzonych części, obrabianego materiału i jego grubości, stosuje się inne metody spawania, np.:

  • elektryczne – odbywa się w temperaturach do 4000 °C. Tą metodą łączy się blachy o grubości 1-80 mm;
  • gazowe – stosowane do spajania blach o grubości 0,4-40 mm, odbywa się w temperaturze do 3100°C;
  • elektrogazowe – metoda ta umożliwia łączenie materiałów o grubości 12-100 mm,
  • elektronowe – miejsce łączenia materiałów nagrzewa się wiązką elektronową, odbywa się to w środowisku próżni;
  • laserowe – w przypadku tej techniki stapia się obszar styku (łączenia) wiązką promieni laserowych w osłonie gazu obojętnego
  • i inne.

Konstrukcje stalowe i podzespoły dla przemysłu kolejowego – jakość

Metody obróbki ubytkowej powodują określone zmiany w materiale. W wybranych miejscach jest go mniej lub zyskuje inny kształt. Podczas wykonywania konstrukcji oraz podzespołów dla przemysłu kolejowego metodą spawania, w stali zachodzą inne zmiany. W miejscu łączenia generowane jest ciepło, które w niewielkim stopniu obniża wytrzymałość materiału na rozciąganie, zginanie czy ściskanie.

Jednakże, wykorzystując odpowiednią metodę łączenia, ilość energii i materiał, można uzyskać solidne konstrukcje stalowe oraz podzespoły dla przemysłu kolejowego, o wytrzymałych złączach.